Blogpołożna poznań

Połóg to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Niestety, bardzo często bywa bagatelizowany i przez to staje się szczególnie niebezpieczny. Warto pamiętać o tym, że podczas połogu każdej matce należy się szczególna troska i wsparcie, zarówno ze strony lekarza i położnej, jak i rodziny. Czym dokładnie jest połóg? Czego możesz spodziewać się po narodzinach dziecka? Jak ułatwić sobie przejście przez ten czas? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Połóg – czym jest?

Połóg to okres po porodzie, podczas którego dochodzi do obkurczenia i zwinięcia się macicy. Równocześnie jest to czas rozpoczęcia laktacji i karmienia piersią. Podczas połogu w organizmie kobiety dochodzi do wielu różnych procesów. Przede wszystkim obniża się poziom hormonów – estrogen i progesteron wracają do normy, zwiększa się za to poziom oksytocyny i endorfin. Oksytocyna wpływa na produkowanie pokarmu oraz na stworzenie więzi między matką a dzieckiem.

Czas połogu to również okres gojenia się ran poporodowych. Organizm musi dojść do siebie po wytężonym wysiłku – potrzeba kilku tygodni, by wszelkie nacięcia, pęknięcia czy rany po zaszyciu mogły się zagoić. Z tego względu kobieta podczas połogu potrzebuje szczególnej troski i czasu na odpoczynek.

Jak wygląda połóg?

Sam połóg dzieli się na trzy okresy. Pierwszy, nazywany bezpośrednim, trwa tylko przez 24 godziny. Drugi, wczesny, liczy się do 7 dni po porodzie. Trzeci, późny – do 6 tygodni po porodzie. Podczas połogu kobiety mogą spodziewać się wielu różnych reakcji organizmu. Skutkiem obkurczania się macicy będą odchody poporodowe, które w różnych fazach połogu mogą  inaczej wyglądać. Początkowo odchody są bardzo krwiste i przypominają krwawienie miesiączkowe. Z czasem bledną i zmniejszają swoją obfitość. Po 6 tygodniach odchody nie powinny być wydalane – jeśli krwawienie nie ustało, to należy zgłosić się do lekarza. Jeśli podczas krwawienia pojawią się dodatkowe, niepokojące sygnały, w takiej sytuacji również należy skorzystać z dodatkowej opieki medycznej. Mowa tu między innymi o podwyższonej temperaturze ciała, pojawieniu się skrzepów krwi lub nieprzyjemnym, gnilnym zapachu.

Higiena podczas połogu

Okres wydalania odchodów poporodowych to czas, w którym kobieta musi szczególnie zadbać o siebie. Higiena to absolutna podstawa – należy pamiętać o częstym zmienianiu wkładek i dokładnym myciem rąk przed i po tym, by nie doprowadzić do zakażenia. Zwiększona higiena osobista jest istotna również ze względu na gojenie się ran poporodowych – odpowiednia troska o ciało przyspieszy powrót do normalności.  Warto pamiętać o podmywaniu krocza wodą z delikatnym mydłem po  każdym skorzystaniu z toalety. Dodatkowo zalecamy osuszać krocze jednorazowymi ręcznikami papierowymi – to zapobiegnie zakażeniu. W okresie połogu powinno się nosić stuprocentowo bawełniane majtki lub specjalistyczne z siateczką. Należy zadbać o przewiewność, by rana mogła goić się odpowiednio szybko.

Połogowe baby blues

Gwałtowne zmiany hormonalne nie pozostają bez wpływu na stan psychiczny. Niektóre kobiety w okresie połogu dopada tzw. baby blues, czyli gwałtowne obniżenie nastroju, które pojawia się najczęściej w 3. lub 4. dobie po porodzie. Wówczas matka może być bardzo wrażliwa, reagować płaczem na różne sytuacja oraz odczuwać ogromne zagubienie – dlatego właśnie tak ważne jest zapewnienie kobiecie odpowiedniej opieki. Matka potrzebuje wsparcia ze strony rodziny – pomocy przy opiece nad dzieckiem i wykonywaniu codziennych czynności, a także rozmów z położną. Jeśli zły stan psychiczny będzie utrzymywał się dłużej, należy skorzystać z pomocy psychologa.

Zalecenia podczas połogu

Z uwagi na połogowe trudy związane z obkurczaniem się macicy, w ciągu 6. tygodni należy powstrzymać się od współżycia. Dodatkowo nie powinno się korzystać z kąpieli w wannie (wybieraj prysznice) oraz wykonywać ćwiczeń brzucha. Możesz za to ćwiczyć mięśnie Kegla oraz ruszać się (spaceruj jak najwięcej!). Wskazane jest również noszenie przewiewnej bielizny i jednocześnie dopasowanych staników, które odciążą nieco nabrzmiałe piersi. Dawaj sobie też jak najwięcej czasu na odpoczynek – włącz innych członków rodziny do obowiązków domowych, korzystaj z ich pomocy tak często, jak tylko to możliwe. Po porodzie macica bardzo szybko zmienia swoją masę – od 1 kilograma od razu po narodzinach dziecka do 100 gramów po 6 tygodniach. Odpoczywając, dajesz jej szansę na normalną i spokojną regenerację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz