Blog


Kobiece organizmy z natury są przystosowane do tego, by wydawać na świat potomstwo. Warto jednak pamiętać, że w czasie ciąży musi dojść do wielu różnych przemian fizjologicznych, by ciało przygotowało się odpowiednio nie tylko do noszenia płodu przez dziewięć miesięcy, ale też do porodu i późniejszej opieki nad dzieckiem. Jeśli ciąża jest dopiero przed tobą lub jesteś na jej początkowym etapie, dowiedz się, jakich zmian możesz się spodziewać.

Narządy wewnętrzne

Jedna z największych zmian dotyczy oczywiście samej macicy, która zwiększa swoja masę z 60 dekagramów do aż jednego kilograma. Dynamiczny wzrost narządu sprawia, że zaczyna on uciskać żyłę główną dolną. To z kolei może prowadzić do osłabienia i zawrotów głowy u niektórych ciężarnych. Silniej zaczynają pracować również nerki, a to wszystko dlatego, że zwiększa się nawodnienie organizmu. U przeciętnej kobiety jest to nawet 6 litrów wody, dlatego nerki muszą działać szybciej. Na zwiększonych obrotach pracują również płuca, co wpływa na wzrost pojemności oddechowej. Co ciekawe, równolegle wiele pań w drugim i trzecim trymestrze zauważa u siebie zadyszkę, ale warto wiedzieć, że nie jest to powód do niepokoju. Bierze się ona z nagłego wzrostu progesteronu.

Sam wzrost macicy sprawia, że narządy przesuwają się ku górze, a niektóre (np. jelita) zostają mocno ściśnięte. Już wiesz, dlaczego czasem kobiety w ciąży mają problemy z wypróżnianiem się. Poza tym uciskana jest przepona, a także pęcherz moczowy, co sprawia, że panie częściej odczuwają potrzebę oddania moczu.

Dużo zmian zachodzi oczywiście również w samym układzie rozrodczym. Szyjka macicy staje się bardziej rozpulchniona, a śluz gęstnieje i zamyka wejście do niej. Dzięki temu płód jest chroniony przed ewentualnymi zakażeniami. W samej pochwie zwiększa się ukrwienie i powstaje więcej wydzieliny. Jak widać, cały organizm pracuje na zwiększonych obrotach. „Wolne” mają jedyne jajniki, ponieważ podczas ciąży nie dojrzewają w nich nowe pęcherzyki.

Skóra

Po zapłodnieniu stopniowo zaczynają rosnąć piersi, a to na skutek zwiększenia stężenia estrogenu oraz progesteronu. Hormony oddziałują na tkankę gruczołową. Po ukończeniu 4. miesiąca ciąży, możesz czasem zauważać u siebie wycieki mleka, czyli tzw. siary po naciśnięciu na pierś.

Sama skóra również się rozciąga, co może sprzyjać powstawaniu rozstępów oraz tzw. pajączków. W ciąży warto szczególnie chronić skórę przed słońcem, ponieważ kontakt z promieniami słonecznymi może sprzyjać zwiększaniu się pigmentacji i powstawaniu np. nowych pieprzyków.

Hormony

Określenie „burza hormonów” dobrze oddaje to, co dzieje się w ciele kobiety ciężarnej. Układ hormonalny pracuje na naprawdę zwiększonych obrotach. Wystarczy wspomnieć, że sama przysadka mózgowa zwiększa objętość aż o 100%! Wzrasta również stężenie hormonów, między innymi progesteronu, który odpowiada za donoszenie ciąży. To właśnie za jego sprawą zmniejsza się kurczliwość macicy, co umożliwia bezpieczne donoszenie potomstwa aż do dnia porodu. Progesteron wraz z prolaktyną wpływają również na produkcję mleka. Na początku ciąży znacząco wzrasta też poziom estrogenów – one z kolei oddziałują na macicę i pobudzają ją do wzrostu. Estrogen działa również na rozwój tkanki gruczołowej w piersiach.

Układ pokarmowy

Z pewnością choć raz słyszałaś, że w ciąży trzeba „jeść za dwojga”. To akurat nie jest prawdą. Zdecydowanie lepszym określeniem jest „jeść dla dwojga” Zapotrzebowanie kaloryczne w tym wyjątkowym stanie zwiększa się maksymalnie do 350 kalorii w III semestrze, a wcześniej wynosi ono jeszcze mniej (150-200 kalorii). To wcale nie tak dużo, choć rzeczywiście kobiety ciężarne powinny uwzględnić jeden (mały!) posiłek więcej. Nadwyżka kaloryczna jest wykorzystywana głównie przez łożysko.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment